Rıdvan Dilmen Lenf Kanseri Oldu – Rıdvan Dilmen’in Hastalığı Ne

Paylaş

Rıdvan Dilmen Lenf Kanseri Oldu mu ? – Rıdvan Dilmen’in Hastalığı Ne

Bazı basın yayın organlarının açıklamalarına göre rıdvan dilmen lenf kanseri oldu 

Lenf sistemi nedir?
Vücudumuz lenf damarları ve lenf nodlarının bir ağ var. (Lenf belirgin limf.) Bu ağ, vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bu sıvı, atık malzeme, ve kan dışında vücut dokuları bulunmaktadır (virüsler ve bakteriler gibi), diğer şeyler toplar.

Lenf damarları toplamak ve vücuda kan taşıyan damarlar gibi bir yeri vardır. Ama bunun yerine kan taşıyan bu gemiler lenf denilen açık sulu sıvıyı taşırlar.

Vücudun doku hücrelerini yıkanmak için kılcal duvarlardan dışarı sıvı akışını lenf. Bu hücrelere oksijen ve diğer besin taşır ve hücrelerin dışarı akar karbondioksit (CO2) gibi atık ürünleri uzak taşır. Sıvı ayrıca enfeksiyonlarla mücadele yardım beyaz kan hücrelerini içeren lenf.

Lenf sıvısı kurmak ve bir şekilde drene olmasaydı şişmesine neden olur. Bu lenf damarlarının rol. Lenf damarları göğse doğru göndermek için hücrelerin etrafında lenf sıvısını hazırlamak. Orada, lenf sıvısı kalp yakınında bir kan damarı içine boşaltır büyük damar içine toplar.

lenf ve ne yaptıklarını

ridvan-dilmen_resim_haber-1

vücutta düğümler aracılığıyla lenf damarları rota lenf sıvısı. Lenf düğümleri zararlı madde için filtreler gibi çalışmak küçük yapılardır. Onlar saldıran ve lenf sıvısı yoluyla taşınır mikropları yok ederek enfeksiyonla mücadelesine yardımcı olabilir bağışıklık hücrelerini içerir.

vücutta lenf nodlarının yüzlerce vardır. Her lenf nodu ona yol gemiler tarafından yakalandı sıvı ve maddeleri filtreler. parmak sıvı lenf, örneğin kol sıvı katılarak göğse doğru olan şekilde çalışır. Bu sıvı dirsekten lenf düğümleri süzülmeye veya kol altında olanlar olabilir. Baş, kafa derisi ve yüz sıvı boyun lenf düğümleri yoluyla aşağı doğru akar. Bazı lenf nodları bu alanlarda sıvıyı filtrelemek için, bu tür akciğerler arasındaki veya barsak etrafında olduğu gibi, vücudun içine derin. Lenf sıvısı yavaş yavaş geri göğsüne onun yolunu yaparak, tüm vücutta dört bir yanından akmaktadır. yolculuğunun sonunda, süzülmüş sıvı, tuz ve proteinler geri kana dökülmektedir.

Şişmiş lenf düğümleri

enfeksiyon, yaralanma veya kanser, düğüm ya da kabarma ya da “kötü” hücreleri filtrelemek için çalışırken büyütmek olabilir o bölgede lenf nodu grubu gibi bir sorun varken. Bu lenfadenopati (LIMF-reklam-ah-NOP-ah-sana) denebilir. Şişmiş lenf düğümleri bir şey doğru değil söylüyoruz, ama diğer belirtiler sorunu saptamak yardımcı olur. Örneğin, kulak ağrısı, ateş ve kulağınıza yakın lenf düğümleri için bir kulak enfeksiyonu veya soğuk olabilir ipuçlarıdır.

lenf nodları sıklıkla şişer Bazı bölgelerde boyun, kasık, koltuk altı ve yer almaktadır. Çoğu durumda, düğüm sadece bir alan aynı anda şişer. Lenf düğümleri, birden fazla alanı şişirilir zaman genelleşmiş lenfadenopati denir. lenfoma ve lösemi gibi bazı belirli ilaçların, bağışıklık sistemi hastalıkları (örneğin boğaz ağrısı ve suçiçeği gibi) enfeksiyonlar ve kanserler şişme bu tür neden olabilir. Sağlık kuruluşu şişme nedenini anlamaya daha fazla bilgi için bakacağız. Lenf nodu şişmesi sıklıkla kanser haricinde bir şey neden olur.

Lenf düğümleri kanser
Orada başlayabilir ya da başka bir yerde oradan yayılabilir: Kanser 2 yolla lenf düğümlerinde görünebilir.

lenf bezlerinde başlar kanser lenfoma denir. Sen Hodgkin Hastalığı ve Non-Hodgkin Lenfoma lenfoma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Daha sık, kanser lenf düğümlerine yayılır sonra başka bir yere başlar ve. İşte bu bölümün odak noktasıdır.

Nasıl Kanser lenf düğümlerine yayılır?

Kanser vücudun diğer bölgelerine (primer yerleşim yeri) başladığı yere yayılabilir.

Kanser hücreleri tümörden kopar, onlar kan veya lenf sistemi yoluyla ya vücudun diğer bölgelerine seyahat edebilirsiniz. Kanser hücreleri uzak organlara ulaşmak için kan yoluyla seyahat edebilirsiniz. Onlar lenf sistemi yoluyla seyahat ediyorsanız, kanser hücreleri lenf bezlerine sona erebilir. Her iki şekilde de, kaçan kanser hücrelerinin çoğu ölür ya da başka bir yerde büyüyen başlamadan önce öldürüldü. Ama bir ya da iki, yeni bir alanda yerleşmek büyümeye başlar ve yeni tümörler oluşturmak olabilir. Vücudun yeni bir kısmına bu kanser yayılması metastaz denir.

kanser hücrelerinin vücudun yeni bölümlerine yayılma için, onlar birkaç değişikliklere gitmek zorunda. Onlar ilk özgün tümörden kopar ve daha sonra bir lenf gemi veya kan damarının dış duvara eklemek mümkün olmak zorunda. Daha sonra yeni bir organ veya lenf düğümü kan veya lenf akmaya damar duvarı boyunca hareket etmelidir.

Kanser lenf düğümleri içinde büyür, genellikle tümörün kendisi yakın lenf düğümleri etkiler. Bunlar filtre ya da kanser hücrelerini öldürmek için işin en yapıyor düğümleri vardır.

lenf düğümlerinde kanser nasıl bulunur?

Normal lenf düğümleri küçük ve bulmak zor olabilir, ama enfeksiyon, iltihap veya kanser olduğunda, düğümler daha alabilirsiniz. Vücudun yüzeyine yakın olanlar genellikle parmaklarınızla hissetmek yeterince büyük olsun, ve hatta görülebilir. Bir lenf düğümünde sadece birkaç kanser hücreleri vardır Ama eğer bakmak ve normal hissedebilirsiniz. Bu durumda, doktorun tümünü veya lenf nodu bir kısmını kaldırarak kanseri için kontrol edilmelidir.

Bir cerrah, yakın (bölgesel) lenf nodlarının bir veya daha fazla birincil kanser kaldırmak için çalışırken de kaldırılmış olabilir. bir lenf nodu çıkarılması biyopsi denmektedir. Birçok lenf bezleri çıkarılır, bu lenf nodu örneklemesi veya lenf nodu diseksiyonu denir. Kanser lenf düğümlerine yayılmış zaman, kanser cerrahisi sonra gelebileceğini daha yüksek bir riski var. Bu bilgiler daha fazla tedavi, kemoterapi veya radyasyon gibi, ameliyat sonrası gerekebilecek olup olmadığını doktor karar vermenize yardımcı olur.

Doktorlar da iğneler kullanılarak bir veya daha fazla düğüm örnekleri alabilir. Genellikle, bu genişletilmiş lenf düğümlerinde yapılır. Bu iğne biyopsisi denir. kaldırılır doku içinde kanser hücreleri olup olmadığını öğrenmek için bir patolog (hastalık kullanarak doku örnekleri teşhis doktor) tarafından mikroskop altında bakıldığında

Mikroskop altında, düğümler herhangi bir kanser hücreleri primer tümörden, kanser hücrelerinin benziyor. Meme kanseri lenf düğümlerine yayılır zaman Örneğin, düğümlerin hücreleri, meme kanseri hücreleri gibi görünüyor. patolog bulundu ne ayrıntıları bir rapor hazırlar. Bir düğüm kanser varsa, rapor gibi görünüyor ve ne kadar görüldü açıklanır.

Doktorlar da genişlemiş düğümleri aramak için taramaları veya diğer görüntüleme testleri kullanabilir vücutta derin söyledi. Bu konuda daha fazla bilgi için, Görüntüleme (Radyoloji) Testleri bkz. Genellikle, kanser yakın lenf düğümleri kanser içeren varsayılır.

Kanser benim lenf düğümünde varsa ne anlama gelir?

Değişir. Bazen patolog onları bulmak için özel testler kullanmanız gerekir düğüm çok az kanser hücreleri vardır. Lenf düğüm çok az kanser hücreleri durumunda, hiç bir tedavi planı değiştirmeyebilir.

kanser bir sürü bir düğüm varsa, büyük kitle kolaylıkla görülebilir. Kanser dışında bağ dokusu tabakası içinden lenf nodu dışında büyüyen ise, ekstrakapsüler uzantısı denir (kapsül olarak da adlandırılır).

düğümlerinde daha fazla kanser kanser hızlı büyüyen ve / veya vücudun diğer yerlere yaymak için daha muhtemel olduğu anlamına gelebilir. yakındaki lenf düğümleri Ama eğer sadece başka bir yerde kanser ana (birincil) sitenin ötesinde bulunan, cerrahi ana tümör kaldırmak için ve yakındaki lenf düğümleri hepsi kurtulmak mümkün olabilir.

Birincil kanser daha uzak düğümlerine yayılmış kanser olasılığı daha yüksektir kemoterapi ya da radyasyon ile ekstra tedavi gerekir.

düğümlerinde kanser kanser aşamasına etkiler

Kanser tedavisi, insan kanser türüne ve kanserin evresine dayanır. Doktorlar kanser bir sahne atamak için bir sistem kullanın. En yaygın evreleme sistemi TNM sistemidir. TNM T M metastaz standları, tümör anlamına gelir, ve N lenf düğümleri için duruyor. kanser yakın lenf bezlerinde bulunan hiçbir kanser varsa, N 0 değeri atanır yakın ya da uzak düğümler kanser gösterirse, N kaç düğümleri bağlı bir numara gibi 1, 2 ya da bazen 3 atanır çok kanser ne kadar büyük, onları ve nerede olduklarını nasıl etkilenir.

Alt TNM numaraları ile bir kanseri genellikle tedavi etmek daha kolaydır ve hayatta kalmak için daha iyi bir görünüm vardır. Örneğin, T1, N0, M0, bir kanser Öyle yayıldı önce, çok erken bulunan bir kanser olacaktır. Küçük bir tümör anlamına geleceğini T1, N0 düğüm söz konusu anlamına gelir ve M0 hiçbir metastaz bulundu anlamına gelir. evreleme hakkında daha fazla bilgi için, kanser türü veya okumak Evrelemenin ilgili bilgileri görebilirsiniz.

lenf nodlarının çıkarılması Etkileri
Kanser cerrahisi sırasında kaldırılan Düğümler etkilenen bölgede lenf sıvısını boşaltmak için bir yol olmadan vücudun bir kısmını bırakabilir. Lenf damarlarının çoğu artık düğüm olarak kullanılan bir çıkmaz içine çalıştırın ve sıvı yedekleyebilirsiniz. Bu lenfödem denir ve bir ömür boyu sorun haline gelebilir. kaldırılır fazla lenf düğümleri, daha büyük olasılıkla gerçekleşecek. lenfödem ilgili daha fazla bilgi için, “Daha fazla bilgi için” bölümüne bakın.

Spor90.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir